تبلیغات
اندیشه روشن
اندیشه روشن
یادداشت‌های كم ‌و ‌بیش مذهبی، فرهنگی و سیاسی دو روشن‌اندیش

بسم رب‌المهدی

پدیده بی‌نظیر انقلاب اسلامی ایران از ابتدای شكل‌گیری با اتفاقات عظیم و نادری همراه بوده و هست، ولی برخی قضایا همچون راز سر به مهری هستند كه ممكن است تا مدت‌ها سر باز نكنند و حتی بعد از كشف برخی از زوایا، همچنان مورد بحث و مداقه باشند ...

اتفاق كم‌نظیر و حساس و تاثیرگذار پذیرش قطعنامه 598 از سوی رهبر كبیر انقلاب، پدیده مهمی‌ست كه زوایای گوناگونی دارد كه تا به حال تا حدود زیادی باز شده است، اما همچنان نگاه‌های متفاوت و بعضا متناقضی درباره آن وجود دارد.

همایش "پذیرش قطعنامه 598، فرآیند یا برآیند؟!" امروز و همزمان با بیست و دومین سالروز این اتفاق توسط موسسه مستشهدین وصال در اداره كل تبلیغات اسلامی قم برگزار شد.

در این همایش جناب آقای "مهران موزونی" به بیان و توضیح پژوهشی گران‌سنگ در این باره پرداختند كه توسط جناب آقای "عباس پژوهش" تهیه و تدوین شده بود.

سپس مناظره‌ای با حضور سردار علایی(مشاور عالی ستاد کل نیروهای مسلح) و حجت الاسلام والمسلمین میرباقری (رئیس فرهنگستان علوم اسلامی) برگزار شد.

سردار علایی ضمن پرداختن به شرح شرایط وقوع، تداوم و پایان جنگ، هدف امام(ره) از ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر را نابودی و سقوط صدام دانستند كه به دلیل مشكلات اقتصادی، نظامی و هم‌چنین عدم حضور مردم در جبهه‌های جنگ، رسیدن به این هدف محقق نشد و امام(ره) ناچارا مجبور به پذیرش قطعنامه و سركشیدن جام زهر شدند و خودشان نیز این اتفاق را تلخ توصیف كردند.

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین میرباقری به تحلیل فرمایشات حضرت امام(ره) در نامه محرمانه به سرداران و مسوولین جنگ و نامه پذیرش قطعنامه و نامه تسلیت امام درباره شهادت مسافران هواپیما توسط ناو آمریكایی پرداختند و اشاره كردند كه امام(ره) انقلاب اسلامی را نقطه شروع انقلاب جهانی اسلام به پرچم‌داری حضرت حجت(عج) می‌دانستند و این‌كه جنگ عراق علیه ایران، جنگ بر سر نفت و گرفتن خوزستان و اروندرود و ... نیست، بلكه جنگ اسلام و كفر است! و در واقع از این‌جا نشات گرفته كه دنیای غرب متوجه شده است كه انقلاب اسلامی، انتشاردهنده معنویت در جهان است و باید آن را مهار كنند!

امام(ره) می‌دانستند كه این نهضت با جنگ پیش می‌رود و جهانی می‌شود، اما در جنگ پیش‌قدم نبودند و فقط برای پیش‌روی اسلام در جهان، از نهضت دفاع كردند.

امام(ره) جنگ را بستری برای رشد معنویت در درون انسان و تولید انبوه اولیاءالله می‌دانستند و آن را تنها راه گسترش انقلاب معنوی اسلامی در جهان می‌شمردند و استراتژی ایشان، غلبه خون بر شمشیر بود.

ایشان در پیام قطعنامه می‌فرمایند: "مسلمانان باید بدانند تا زمانی كه تعادل قوا در جهان به نفع آنان برقرار نشود، همیشه منافع بیگانگان به منافع آن‌ها مقدم می‌شود."

 

ایشان هم‌چنین می‌فرمایند: "اگر بندبند استخوان‌هایمان را جدا سازند، اگر سرمان را بالاى دار برند، اگر زنده زنده در شعله‌هاى آتش‌مان بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستی‌مان را در جلوى دیدگان‌مان به اسارت و غارت برند، هرگز امان‌نامه کفر و شرک را امضا نمى‌کنیم."

امام(ره) دنبال تغییر موازنه در جنگ هستند تا بتوانند اسلام را جهانی كنند، اما عده‌ای به دور از چشم امام(ره) بندهای قطعنامه را تغییر دادند و با اشاره به مشكلات نظامی و اقتصادی و این كه نمی‌توانند به جنگ ادامه دهند، امام را وادار به پذیرش قطعنامه كردند.

 

البته امام(ره) هیچ یك از سران نظام را متهم به سوءنیت نمی‌كنند، اما در تاریخ 13/4/67 یعنی دو هفته قبل از قطعنامه به مسوولین می‌نویسند: "مسوولین نظام باید تمامی همّ خود را در خدمت جنگ صرف كنند. این روزها باید تلاش كنیم تا تحولی عظیم در تمامی مسائل مربوط به جنگ به وجود آوریم و برای جنگی تمام عیار علیه آمریكا و اذنابش به سوی جبهه رو كنیم. امروز تردید به هر شكلی خیانت به اسلام است. غفلت از مسائل جنگ، خیانت به رسول‌الله(ص) است. اینجانب جان ناقابل خود را به رزمنده‌های صحنه نبرد تقدیم می‌كنم."

 

ایشان در ادامه تحلیل خود افزودند: من معتقدم اگر لازم بود، خود امام می‌آمدند و آن‌وقت بیست میلیون ایرانی هم به دنبال ایشان حركت می‌كردند. من اصلا قبول ندارم كه مردم نمی‌آمدند، اما عده‌ای پشت صحنه رفت و آمدهایی داشتند و قراردادهایی را امضا كردند و مذاكرات و مبادلاتی انجام دادند كه باعث شد امام(ره) جام زهر را سربكشند، اما امام با آن نامه همه چیز را برای آیندگان روشن كردند و با مخاطب قرار دادن مسوولین خصوصا جانشین فرمانده كل قوا در امور جنگ، ردپای كسانی را برای ما مشخص كردند كه باعث تحمیل این اتفاق ناگوار و تلخ نه تنها بر امام(ره)، بلكه بر كل بدنه جهان اسلام شدند.

لینك‌های مرتبط:

راز جام زهر

 

پاسخ پیام تسلیت شهادت دهها هموطن در جریان سقوط هواپیماى مسافربرى توسط امریکا

 

سالگرد کشتار خونین مکه و قبول قطعنامه 598ارسال در تاریخ یکشنبه 27 تیر 1389 توسط اندیشه روشن2
قالب وبلاگ