تبلیغات
اندیشه روشن
اندیشه روشن
یادداشت‌های كم ‌و ‌بیش مذهبی، فرهنگی و سیاسی دو روشن‌اندیش

هوالجمیل

تا حالا به آسمون بالای سرت خیره شدی؟؟؟ تا حالا فكر كردی این ستاره‌ها كه آسمون شبت رو روشن می‌كنن، چقدر با تو فاصله دارن؟؟ فكر كردی هفت آسمونی كه این همه ازش شنیدی، كجای این عالم هستیه؟ فكر كردی خودت كجای عالم ایستادی؟ تا حالا به جایگاهت در میان آفریده‌ها توجه کردی؟ فكر كردی برای چی خلق شدی؟ آفریننده‌ات چه نیازی به وجود تو داشت؟ تو شایسته چه مقامی بودی كه باید به این دنیا می‌آمدی؟ تا حالا اندیشیدی كه پایان راهت کجاست؟ و قراره در این دنیا تو چه مسیری حركت كنی؟ و هزاران سؤال دیگه مثل این....

اینا سوالاتیه که حتما به ذهنت خطور کرده، شاید درباره اون تفکر کرده و به جواب‌هایی هم رسیده باشی. شاید هم هنوز ...

ذهن من هم درگیر چنین پرسش‌هایی بود. پاسخ آنها را در کلاس‌ها، دوره‌ها و کتاب‌های مختلف یافتم كه مباحث کلاس استاد عظیمی یکی از آنها بود.

بهار-بیست دات كام   تصاویر زیبا سازی وبلاگ    www.bahar22.com

شاید بهتر باشه قبل از اینكه بریم سراغ اصل مطلب، یه چیزایی رو با هم مقایسه كنیم:

به نظر شما یک میلیون چقدره؟!

حتما می‌گی عددی نیست!! و اونو با واحد پول محاسبه می‌كنی كه این روزها بسیار كم ارزشه!!

حالا فرض کن می‌خوای یک میلیون نقطه روی کاغذ بذاری، فکر می‌کنی چقدر طول می‌کشه؟!  یک ساعت؟ چهار ساعت؟ 10 ساعت؟ .... حدست درست نبود! 92 ساعت زمان لازمه که بتونی 1000 نقطه رو روی 1000 صفحه كاغذ بذاری تا مجموعا یک میلیون نقطه داشته باشی!!!!

حالا فکر می‌کنی یک میلیارد چقدره؟!!

31 سال طول می‌كشه تا فقط بتونی از یك تا یك میلیارد رو بشمری!!!! جالبه نه!

حالا یه سؤال دیگه:

زمین چقدر بزرگ‌تر از جثه ماست؟ كنار یك كوه بایست و جثه خود را با عظمت كوه مقایسه كن. فكر می‌كنی كوه چند برابر توست؟!!

به نظرت ما می‌تونیم زمین رو با این همه كوه و دشت و اقیانوس، با جثه خودمون مقایسه كنیم؟!!

تازه زمین یکی از نه سیاره بزرگیه که در منظومه شمسی به دور خورشید می‌گردند. عطارد (تیر)، زهره (ناهید)، مریخ (بهرام)، مشتری (برجیس)، زحل (کیوان) و اورانوس، دیگر سیارات این منظومه‌اند.

تیر، نزدیك‌ترین سیاره به زمین است. بعد از آن، زهره، جرمی درخشان است كه هر شب در ابتدای مغرب و قبل از طلوع آفتاب، می‌توان آن را در آسمان دید. مشتری كه سیاره غول‌پیكر نامیده می‌شود، هزار و سیصد برابر از زمین بزرگ‌تر است و بیش از 40 قمر دارد!!!!

بریم سراغ خورشید، بزرگ‌ترین ستاره منظومه شمسی كه 000/300/1برابر زمین است!!!!

و جالب است که در کهکشان راه شیری حدود 400 تا 500 میلیارد!!!! ستاره وجود دارد که اكثر آنها از خورشید بزرگترند!

« خورشید در برابر دیگر ستاره‌های منظومه شمسی، مثل نخودی است در برابر کوه دماوند!!!» ( از تشبیهات علامه حسن زاده آملی)

نزدیک‌ترین ستاره به خورشید، پروکسیمای قنطورس است که فاصله آن تا خورشید 4 سال نوری است! ( نور در یک ثانیه 5/7 بار، دور کره زمین می چرخد!!!)

این رو هم باید بگم كه نور با سرعت 300 هزار کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند و مسافتی كه با این سرعت، در یك سال طی می‌كند، سال نوری می‌نامند.

فاصله خورشید از کره زمین، 8 دقیقه و 20 ثانیه نوری است. این عدد نشان می‌دهد که فاصله خورشید از زمین 149650000 کیلومتر است. همچنین ماه با زمین 382000 كلیومتر فاصله دارد و 25/1ثانیه طول می‌كشد تا نور ماه به زمین برسد.

این 400 میلیارد ستاره در مجموعه‌ای گردابی شكل به نام كهكشان راه شیری قرار دارند.

کهکشان‌های مارپیچی و بیضوی نیز وجود دارند كه بیضوی‌ها از گردابی‌شكل‌ها بزرگ‌ترند!!! نزدیک‌ترین کهکشان به راه شیری، کهکشان امراه المسلسله است که بسیار بزرگ‌تر و زیباتر از کهکشان ماست!!!

در ضمن، دورترین کهکشانی که فعلا! کشف شده 180 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد!! (تأکید می‌کنم که مفهوم اعداد را در این قسمت‌ها به یاد داشته باشید!)

 میلیاردها كهكشان‌ نامنظم یعنی سحابی‌ها و نیز ستاره‌های خوشه‌ای و دنباله‌دار هم در آسمان اول وجود دارند، در واقع در آن قسمت از آسمان اول كه تاكنون كشف شده است كه شاید بیش از 10 درصد نباشد!! و همه منجمان به این حقیقت اذعان می‌كنند كه ما هنوز اول راه هستیم و كشف نشده‌های ما بسیار است.

عجیب‌تر آن‌كه این قسمت‌های كشف شده،‌ به علاوه آن قسمت پنهان از نظر آدمی، تازه می‌شود آسمان اول.

به فرموده پیامبر گرامی اسلام(ص) آسمان دوم محیط بر آسمان اول و همچون حلقة انگشتری است كه در بیابانی وسیع باشد. آسمان سوم نیز محیط بر آسمان دوم و همچون انگشتری در بیابانی وسیع! و همین‌طور آسمان چهارم، پنجم، ششم و هفتم!!!۱

بهار-بیست دات كام   تصاویر زیبا سازی وبلاگ    www.bahar22.com

همه اینها مُلك است و بعد از آن، عالم ملكوت كه شامل عوالم لوح، قلم، كرسی و عرش است. عالم عرش، بزرگ‌ترین عالم است:

« و هو رب العرش العظیم»۲ و خداوند، نیرویی مستولی بر عرش و زیرمجموعه آن است:«الرحمن علی العرش الاستوی»۳ خداوند در این آیه خود را با صفت «الرحمن» معرفی می‌كند؛ یعنی آنچه موجب به وجود آمدن این عظمت شده است، رحمت اوست...

گستره وجودی خداوند از عرش تا فرش و تا بی‌نهایت بعد از عرش را فراگرفته است و انتها ندارد. نمی‌توان پایانی برای آن متصور شد. حدبردار نیست. در واقع خداوند، وجودی بی‌نهایت است كه همه وجودها از اوست.

تا قبل از ملاصدرا، بی‌نهایت شناخته شده نبود. ایشان اثبات می‌كند كه بی‌نهایت قابل تعدد نیست و نمی‌شود دوتا باشد یا دوتا شود. عقل سلیم نیز حتی اگر مسلمان نباشد، می‌پذیرد كه بی‌نهایت قابل تعدد نیست.

واحد بودن خدا از همین جا اثبات می‌گردد: « قل هوالله احد، الله الصمد».

تعابیر زیادی در تفسیر كلمه «صمد» آورده شده است و « بی‌نهایت» شاید تعبیر كاملی برای معنای آن است: « خدا یكی است؛ چون بی‌نهایت است...»

 امام خمینی(ره) در كتاب چهل حدیث خود، روایتی از امام باقر(ع) نقل كرده‌اند:« سوره توحید برای آیندگان كه ژرف‌اندیش‌ترند، نازل شده است. اگر می‌یافتم محفلی را كه كلام مرا بفهمد، همه دین را از «صمد» برای او استخراج می‌كردم.»

حال با این اوصاف، ما قادریم عظمت خالق را درك كنیم؟!!! فكر كنم تو هم مثل من دچار حیرت شده‌ای!!!

و این حیرت، نقطه آغاز شناخت خداست.

خدا وجودی بی‌نهایت است كه هرچه هست از اوست، عرش تا فرش تجلی حضور اوست و او قادر است بی‌نهایت عرش تا فرش بیافریند. وجود بی‌نهایت خدا، هستی ‌بی‌نهایت است. حیات از اوست، قدرت بی‌نهایت از اوست، دارایی بی‌نهایت، علم بی‌نهایت، آزادی بی‌نهایت، رحمت بی‌نهایت، انس و الفت بی‌نهایت، مهر و محبت بی‌نهایت و لذت بی‌نهایت و هرچه خوبی كه میل به آن را در درونت احساس می‌كنی، در ذات او به طور مطلق وجود دارد.

ذات ما نیز جدای از ذات مقدس او نیست:« نحن اقرب الیه من حبل الورید»۴ ما از رگ دل به او نزدیك‌تریم...و این نزدیكی در ذات است نه در صفات... ما تجلی وجود خدا هستیم... مثل نزدیكی آب به موج....

اگر موجی از تو بپرسد: آب كجاست، به او چه می‌گویی؟!!

موج، تجلی وجود آب است... هستی‌اش آب است.... امكان دارد كه موجی یقین كند كه آب وجود ندارد؟؟!!!!

و آیا تو كه همه هستی‌ات، اوست، می‌توانی وجود آفریننده‌‌ات را انكار و به عدم آن یقین كنی؟!!!

بهار-بیست دات كام   تصاویر زیبا سازی وبلاگ    www.bahar22.com

شاید بپرسی خدایی كه بی‌نهایت است و خود همه چیز دارد، چه نیاری به خلق انسان و دیگر موجودات داشت؟

برای یافتن پاسخ این سؤال و چندین سوال دیگر، پست بعد را بخوانید...

پی‌نوشت:

1.المیزان , ج 8 ص 147 به نقل از مفردات راغب اصفهانی

2. توبه / 129، مومنون/ 86 و 116، نمل/ 26

3. طه/ 5

4. ق/ 16ارسال در تاریخ پنجشنبه 21 آبان 1388 توسط اندیشه روشن1
قالب وبلاگ